پولی فیل هایی برای برنامه نویسان وب!

پولی فیل یا polyfills یک سری کدها یا دستوراتی هستند که ما به وب سایت خودمون اظافه میکنیم تا وب سایت ما توی مرورگرهای قدیمی تر نیز به خوبی نمایش داده بشه 😀 خیلی فک کردم بهترین تعریف رو برای polyfill ارائه بدم اخرش به تعریف خود گوگل رسیدم 😐

یک سری پولی فیل های مهم هست که برنامه نویسان وب بهتره که باهاش اشنایی داشته باشن و در صفحات وب خودشون در صورت لزوم این پولی فیل ها رو اظافه کنند , بریم به بررسی این polyfill ها بپردازیم.

حل مشکل ساپورت نشدن placeholder در مرورگر های قدیمی: برای اینکه placeholder توی مرورگرهای قدیمی (مخصوصا IE) نمایش داده بشه و درست کار کنه میتونید از placeholder.js استفاده کنید 😀 کافیه که این پولی فیل رو به صفحه ی خودتون اظافه کنید تا placeholder توی مرورگرهای قدیمی تر نیز به درستی نمایش داد بشه. (اینجا کلیک کنید برای گرفتن این پولی فیل)

حل مشکل ساپورت نشدن مدیاکوئری (media) در مرورگرهای قدیمی: مدیا کوئری ها معمولا برای ایجاد صفحات رسپانسیو استفاده میشن , شما کافیه که mediatizer.js رو به صفحه خودتون اظافه کنید تا مدیا کوئری ها توی مرورگرهای قدیمی نیز به درستی کار کنند. (اینجا کلیک کنید برای گرفتن این پولی فیل)

ساپورت کردن مرورگرهای قدیمی از سلکتور های جدید در CSS : توی مرورگرهای قدیمی مخصوصا مرورگرهای موبایل و IE خیلی از سلکتورهای CSS مثلا first-child ساپورت نمیشن , حالا فرض کنید که شما از این نوع سلکتورها توی پروژه ی خودتون استفاده کرده باشید و بخواید که صفحه ی شما توی بیشتر مرورگرها به درستی نمایش داده بشه! نگران نباشید 😀 کلید مشکل شما دست منه , کافیه که پولی فیل selectivizer.js رو به صفحه ی خودتون اظافه کنید تا مشکل ساپورت نشدن سلکتورهای CSS در مرورگر شما حل بشه. (اینجا کلیک کنید برای گرفتن این پولی فیل)

حل مشکل یافت نشدن JSON در مرورگر : توی مرورگرهای قدیمی ممکنه تابع مربوط به تبدیل JSON به اشیا قابل استفاده در js کار نکنه! حالا شما میتونید یه پولی فیل به مرورگر خودتون اظافه کنید تا این تابع توی مرورگرهای قدیمی به درستی کا کنه 😀 چه باحال (اینجا کلیک کنید برای گرفتن این پولی فیل)

نمایش نوع های جدید input در مرورگرهای قدیمی : توی ورژن جدید از HTML یک سری از ویژگی های جدید به input ها اظافه شده مثلا نوع date باعث میشه input ما به شکل یه تقویم در بیاد! اما این نوع ها ممکنه توی مرورگرهای قدیمی تر نمایش داده نشه . (اینجا کلیک کنید برای گرفتن این پولی فیل)

افزودن قابلیت ساپورت از Event های مربوط به animation در مرورگر : اگه از انیمیشن های css در صفحات وب خودتون استفاده میکنید و میخواید که مرورگر شما این قابلیت رو داشته باشه که برای المان های صفحه بتونید یک سری event تعریف کنید تا با شروع یا پایان انیمیشن این Event ها فعال یا غیر فعال بشن میتونید از cssanimevent.js استفاده کنید. (اینجا کلیک کنید برای گرفتن این پولی فیل)

افزودن پیشوند های webkit , moz و ms به صورت اتوماتیک به دستورات CSS : میتونید از پولی فیل CSSFX استفاده کنید تا به صورت اتوماتیک پیشوندهای مورد نیاز به دستورات شما اظافه بشه و خیلی از دستورات توی مرورگرهای قدیمی نیز ساپورت بشن. (برای گرفتن این پولی فیل اینجا کلیک کنید) همچنین پولی فیل دیگه ای هم هست( اینجا کلیک کنید برای گرفتن پولی فیل دوم )

پولی فیل ها خیلی مهم و کاربردی هستند من در اینجا تعدادی از اونها رو معرفی کردم , شما میتونید لیست کامل و اپدیت های این پولی فیل ها رو از اینجا ببینید (کلیک کنید) و از اینجا (کلیک کنید) ببینید , امیدوارم بدردتون بخوره. اگه مشکل یا سوالی داشتید از بخش نظرات مطرح کنید تا بهتون پاسخ بدم. موفق و پیروز باشید.

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK
 1. علیرضا

  اقا دمتون گرم
  من خیلی وقته دنبال یه همچین چیزی واسه مرورگر عطیقه IE هستم

 2. محمد

  سلام
  پولی فیلز (poolyfills) تلفظ فارسی درست نیست بلکه پلی فیلز (polyfills) درست است.
  همانطور که کلمه polymer یا polymorphism را پلی مر و پلی مورفیسم تلفظ می کنیم
  ( هدف از توظیحات فوق تنها ارتقا وبسایت مفید و کارآمد شما بود )

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟