ویژگی های جدید PHP7 با موتور جدید تازه نفس

اگه به عنوان یک برنامه نویس یا طراح وب از سیستم های مدیریت محتوا یا CMS مانند wordpress , drupal , joomla و magento برای مدیریت سایت خود استفاده می کنید خبرهای خوبی برای شما دارم. ورژن بتا از پی اچ پی ورژن ۷ منتشر شد (php7 beta).

این ورژن یعنی PHP 7.0.0 دارای خاصیت ها و ویژگی های جدید و حیرت انگیزی است که در اینجا تصمیم گرفتم یه پست راجبش بزارم تا دوستان کمی اطلاعاتشون تجدید قوا بشه 😀 , خب قبل از شروع کار باید بگم که : پی اچ پی ۷ در حال حاضر در مرحله ی توسعه و باگ گیری است و بهتره که توی پروژه های تجاری خودتون ازش استفاده نکنید تا اینکه به طور رسمی منتشر بشه و ورژن final اون بیاد , اگه میخواید که اخرین ورژن php رو داشته باشید میتونید اون رو از اینجا (کلیک کنید) دانلود کنید.

خب بدون حاشیه بریم و به توصیف PHP7 بپردازیم.

پرش از PHP6 به PHP7 :

در حال حاضر ورژنی از PHP که به صورت تجاری مورد استفاده قرار میگیره ۵٫۶ است , بعد از توسعه و تلاش های فراوان تیم توسعه ی php تصمیم گرفت که ورژن بعدی را PHP6 نام گذاری کند اما این ورژن از PHP هیچگاه به صورت تجاری معرفی و مورد استفاده قرار نگرفت و تنها توسعه یافت!

برای اینکه یوزرها یا استفاده کنندگان از PHP سردرگم نشوند تصمیم گرفته شد که PHP6 به همراه اخرین اصلاحات و توسعه ی داده شده با نام PHP7 منتشر شود. خب پس نسخه نهایی PHP6 با نام PHP7 انتشار داده شد!

موتور جدید با سرعت دو برابر :

موتور ZEND از سال ۱۹۹۹ میلادی همراه با معرفی شدن PHP4 کار خود را شروع کرد و از آن به بعد PHP توسط موتور ZEND کار خود را تا به امروز ادامه داد (با فریم ورک ZEND اشتباه نگیرید.). پی اچ پی ورژن ۷ تحت ورژن تازه ای از موتور ZEND فعالیت میکند , این ورژن PHPNG نام گرفته است.

در موتور جدید پیشرفت های جدیدی حاصل شده است , تیم طراحی PHPNG این موتور را از ابتدا طراحی کرده است , شما میتوانید عملکرد ورژن جدید موتور ZEND را با ورژن های قدیم توسط نمودار زیر مقایسه کنید:wp-php7-performance frameworks-php7-performance

سیستم کنترل استثنا (Error Handling) :

کلاس (class) جدیدی با نام EngineException به قسمت کنترل استثنا افزوده شده است تا از این به بعد بتونید حتی خطاهای موتور را هم کنترل و مدیریت کنید! این کلاس به طور مستقل از کلاس Exception عمل می کند. در صورتی که بخواهید خطاهای غیر از موتور را مدیریت کنید میتوانید مانند سابق از کلاس Exception استفاده کنید اما اگر بخواهید در آن واحد به مدیریت همه خطاها بپردازید PHP7 کلاس پایه ای را با نام BaseException معرفی کرده است. به مثال زیر توجه کنید:

پشتیبانی از سیستم عامل های Windows 64Bit :

پی اچ پی تا ورژن قبل از ۷ به صورت بومی روی لینوکس ساپورت می شد و سیستم های ۶۴ بیتی ویندوز را ساپورت نمی کرد اما از ورژن ۷ عمل ساپورت روی ویندوز نیز انجام میشود. در ورژن ۶۴ بیتی اعداد و فایل های بزرگ ساپورت خواهند شد این بدین معنی است که شما می توانید از این به بعد فایلایی با حجم بالا رو لود کنید و استفاده کنید و همچنین از اعداد بزرگ استفاده کنید!

مشخص کردن نوع بازگشتی در توابع:

در این ورژن از PHP مانند زبان هایی مثل C میتوان برای توابع نوع مقدار بازگشتی را مشخص کرد. به مثال زیر توجه کنید:

کلاس های بدون نام:

پی اچ پی ورژن ۷ امکان ایجاد کلاس های بدون نام را به شما می دهد. کلاس های بدون نام یا enonymous در زبان های شی گرا مانند #C و جاوا نیز استفاده می شوند. سینتکس کلاس های بدون نام همانند کلاس هایی است که نام دارند.

اگر توابع بدون نام را به درستی استفاده کنید می تواند سرعت اجرای برنامه های شما را بالا ببرد (سرعت برنامه شما را زیاد کند). به مثال زیر توجه کنید:

قابلیت ایمپورت کردن namespace ها به صورت گروهی:

در ورژن های قبلی php هنگام استفاده از namespace شما نیاز دارید تا هر کلاس درون فضای نام رو به صورت مستقل درون صفحه خود ایمپورت کنید اما در PHP7 دیگه نیاز نیست که شما برای ایمپورت کردن هر کلاس یه خط جداگانه تایپ کنید! تنها کافیست که همه کلاس های مورد نظر رو به صورت یکجا اظافه کنید 😀 به مثال زیر دقت کنید:

تمیزکاری و بهبود استفاده از منابع (ram , cpu) :

هدف PHP7 تمیزکاری و بهبود در استفاده از CPU و Ram و حتی فضای اشغالی Hard است. اولین کاری که در PHP7 انجام گرفته , خلاص شدن از دست توابع منسوخ شده یا به اصطلاح deprected است. این کار باعث افزایش سرعت و قدرت PHP می شود. اما دقت داشته باشید اگر توابعی که منسوخ شده اند و در برنامه های خود استفاده میکردید در PHP7 اجرا کنید برنامه اجرا نخواهد شد و خطا دریافت میکنید , بنابراین در این ورژن از php نیاز دارید تا دستورات خود را با دستورات جدید و بهبود یافته جایگزین کنید که این از لحاظ امنیتی و سرعت و بهبود کارایی به نفع شما خواهد بود.

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟