مقدمه ای بر PDO

خیلی از برنامه نویسای تحت وب یاد دارند که چگونه با استفاده از دستورات mysql و mysqli به دیتابیس متصل بشن , با ورود php ورژن ۵٫۱ شما انتخاب بهتری خواهید داشد و اون PHP Data Object یا PDO است , PDO یک سری متد و دستورات برای اتصال به پایگاه داده در اختیار شما میگذارد که برخلاف  روش های قبلی این روش تنها در حالت شی گرا موجود است و همچنین انعطاف بیشتری دارد.

شما با استفاده از PDO میتونید به بیش از ۱۲ نوع دیتابیس متصل بشید! این برای وقتی سودمند خواهد بود که شما میخواید از یک DBMS به یک DBMS دیگه مهاجرت کنید. سیستم های مدیریت پایگاه داده ای که هم اکنون در دسترس هستند و شما میتونید با استفاده از PDO به انها متصل بشید به صورت زیر لیست شده اند:

  ( PDO_DBLIB ( FreeTDS / Microsoft SQL Server / Sybase
( PDO_FIREBIRD ( Firebird/Interbase 6
( PDO_IBM ( IBM DB2
( PDO_INFORMIX ( IBM Informix Dynamic Server
( PDO_MYSQL ( MySQL 3.x/4.x/5.x
( PDO_OCI ( Oracle Call Interface
( PDO_ODBC ( ODBC v3 ) (IBM DB2, unixODBC and win32 ODBC
( PDO_PGSQL ( PostgreSQL
( PDO_SQLITE ( SQLite 3 and SQLite 2
( PDO_4D ( 4D

لزومی ندارد که برای متصل شدن به یک دیتابیس همه ی درایور هایی که در بالا ذکر شدند روی سرور شما نصب باشند بلکه تنها به درایور خاص سیستم مدیریت پایگاه داده نیاز خواهید داشت. شما میتونید با دستور زیر درایور های موجود رو لیست کنید:

دقت کنید که همه ی دستورات مشابه هم میباشد و تنها sqlite هست که دارای سینتکسی متفاوت از بقیه می باشد.

این تنها مقدمه ای بر اتصال با php به دیتابیس با استفاده از PDO است , به زودی آموزش کامل و جامع در مورد PDO رو برای دوستان علاقمند قرار خواهم داد.

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟