معرفی ویژگی های جدید در php 7.1

سلام به همه ی دوستان عزیز! حدود یکسال از انتشار php7 میگذره که حالا شاهد انتشار php 7.1 هستیم 😀 در این ورژن از php ویژگی های جالبی افزوده شده که کار برنامه نویسان رو خیلی راحت تر کرده! کاش این قابلیت ها خیلی وقت پیش به php اضافه میشد 😐 , در اینجا میخوایم ویژگی های جدیدی که به این ورژن از php اضافه شده رو به شما دوستان عزیز اموزش بدیم , با ما همراه باشید.

۱- سطح دسترسی برای ثابت های تعریف شده توسط const درون کلاس ها : از این به بعد (از ورژن ۷٫۱ php) میتونید برای ثابت هایی که درون کلاس های خودتون تعریف میکنید سطح دسترسی تعیین کنید! در ورژن های قبل از php هیچ سطح دسترسی برای ثابت هایی که درون کلاس قرار میگرفتند قائل نمیشدیم , برای اینکه با نحوه ی استفاده از سطح دسترسی برای const اشنا بشید به مثال زیر دقت کنید:

همونطور که میبینید در مثال بالا برای ثابت هایی که تعریف کردیم سطح دسترسی قرار دادیم 😀

۲- ارایه های خراب (destructing arrays) : در ورژن های قبلی از php ما با استفاده از تابع list میومدیم و مقادیر درون ارایه های خودمون رو میخوندیم و استفاده میکردیم! برای مثال به صورت زیر عمل میکردیم :

مثال بالا روشی که قبلا برای استفاده از مقادیر درون ارایه استفاده میکردیم رو نشون میده! همچنین اگه ارایه دارای کلید از نوع رشته ای (متنی) باشه به صورت زیر از تابع list استفاده میکردیم :

در مثال بالا کلیدهای ارایه ی ما به صورت متنی است! در ورژن ۷٫۱ از php روش جدیدی به نام desctructing arrays اظافه شده که شما با سینتکس (ساختار) ارایه ی نا کامل میتونید داده های یک ارایه رو بگیرید و درون متغیرهای مورد نظر خودتون قرار بدید!!! نحوه ی کار رو با یه مثال بهتون نشون میدم 😀 , به مثال زیر دقت کنید :

در دستورات بالا با استفاده از قابلیت destructing arrays که در php 7.1 اظافه شده اومدیم و مقادیر ارایه رو درون متغیر های a , b , c قرار دادیم! در اخر مقادیر درون این متغیر ها رو نمایش دادیم.

حالا اگه ارایه ی شما چند بعدی باشه میتونید به صورت زیر عمل کنید :

با اظافه شدن این قابلیت به php , استفاده از ارایه ها خیلی راحت تر میشه و برنامه نویسان دیگه مجبور نیستن از تابع list استفاده کنن!

۳- مقدار برگشتی void در تابع : از این به بعد میتونید مقدار برگشتی توابعی که هیچ چیزی رو برگشت نمیدن برابر با void قرار بدید! نحوه ی کار به صورت زیر خواهد بود:

در مثال بالا نحوه ی استفاده از نوع برگشتی void در تابع رو به شما نشون دادیم! توابعی که هیچ مقداری رو برگشت نمیدن میتونن از نوع برگشتی void براشون استفاده کنیم تا خوانایی برنامه ی ما بالاتر بره.

۴- نوع null در تابع : وقتی که برای تابع پارامترهایی رو مشخص میکنید و برای این پارامترها نوع داده مشخص میکنید در هنگام فراخوانی تابع حتما باید داده هایی رو از نوع مشخص شده به عنوان ارگومان به تابع ارسال کنید در غیر این صورت با خطا مواجه خواهید شد! به مثال زیر دقت کنید تا بهتر متوجه بشید :

در مثال بالا یک تابع با نام sum تعریف کردیم که دوتا پارامتر از نوع عدد صحیح قبول میکنه! در صورتی که تابع رو بدون ارگومان و یا با ارگومانی از نوع غیر صحیح فراخوانی کنیم با خطا مواجه خواهیم شد! اما در php 7.1 قابلیتی قرار داده شده تا در مواقعی که هیچ داده ای به عنوان ورودی نداریم از null به عنوان ورودی استفاده کنیم! برای استفاده از این قابلیت کافیه قبل از هر پارامتر علامت ? رو قرار بدیم! به مثال زیر دقت کنید :

در مثال بالا پارامترها رو به صورت nullabel تعریف کردیم 😀 حالا میتونیم تابع خودمون رو به صورت های زیر فراخوانی کنیم:

همونطور که میبینید تابعی که تعریف کردیم رو میتونید با استفاده از پارامترهای از نوع صحیح و یا null فراخوانی کنید! مقدار null رو در زمانی استفاده میکنیم که هیچ مقداری به عنوان ورودی (ارگومان) برای تابع خودمون نداریم.

دقت کنید اگه تابع رو بدون ارگومان فراخوانی کنید با خطا مواجه خواهید شد! شما نمیتونید بدون ارگومان فراخوانی رو انجام بدید اما میتونید از نوع null استفاده کنید.

امیدوارم که از این اموزش لذت برده باشید. دوستانی که مشکل یا سوال دارند از طریق فرم انتهای همین اموزش مطرح کنند تا پاسخ بگیرن. موفق و پیروز باشید.

مرجع این اموزش sitepoint.com میتونید اینجا کلیک کنید و به اموزش زبان اصلی برید! من نکات مهمش رو ترجمه کردم و براتون قرار دادم.

 

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK
  1. با سلام و خسته نباشید
    آیا امکانش هست تمام اطلاعات درون وردپرس رو بکاپ از جمله تصاویر و هر چیزی که درون سایت هست و بعد از اون وردپرس رو حذف و نصب کنیم؟

    • بعله امکانش هست! دیتابیس رو export بگیرید بعدش پوشه ی upload سایت خودتون رو نیز بکاپ بگیرید که داشته باشیدش , حالا میتونید بقیه ی فایل ها رو حذف کنید و وردپرس نصب کنید بعدش پوشه ی اپلود رو بریزید جای خودش و بکاپ دیتابیس رو هم بزارید سر جاش تا همه چیز درست بشه 😀

  2. سلام با سپاس از پاسخ شما خیلی بهم کمک کردید
    یه سوال دیگه افزونه صفحه بندی برای یک مطلب هست؟

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟