طراحی responsive چیست؟

نمایش درست یک صفحه ی وب در نمایشگرهایی با سایزهای مختلف به یکی ز دغدغه های طراحان وب تبدیل شده است , به این معنی که اگر یک کاربر سایت شما را با یک نمایشگر دسکتاپ(Desktop) ببیند و کاربر دیگری همان سایت را با یک اسمارت فون(Smart Phone) مشاهده کند تفاوت کمتری بین محتوای این دو وجود داشته باشد.
بعضی از طراحان وب برای هر کدام از گروه های بالا یک طراحی جدا انجام میدهند که زیاد خوشایند کاربر نیست و همچنین کار طراحی و برنامه نویسی را طولانی تر و دشوار تر میکند.
گروهی دیگر از طراحان وب پا را فراتر گذاشته و حتی برخی از امکانات سایت خود را برای کاربران اسمارت فون حذف میکنند! حذف کردن برخی امکانات و محتوا می تواند برای کاربران نا خوشایند باشد یا اینکه دسترسی به بخشی از سایت را برای کاربران تلفن های همراه دشوار کند.
اما طراحی ریسپانسیو راهی است برای طراحی صفحات وب, که در همه نمایشگرها به خوبی دیده شود. در طراحی رسپانسیو همه ی محتوا (از جمله اشیاء و تصاویر و متن ها) با توجه به اندازه صفحه نمایشگر در جای خود قرار میگیرند. 😀
یک کاربر دسکتاپ وقتی صفحه شما را می بیند ممکن است سایت شما را دو ستونه ببینید اما کاربر دیگری که از اسمارت فون (تلفن همراه یا تبلت) استفاده میکند سایت شما را یک ستونه میبیند.
آیا طراحی ریسپانسیو بهترین راه است و یا اینکه همیشه استفاده ی آن پیشنهاد می شود؟
نه همیشه. کاربران دسکتاپ اغلب دوست دارند تمام مطلب را ببینید و آن را بخوانند و از همه امکانات سایت استفاده کنند اما کاربران موبایل میخواهند همه چیز خلاصه باشد و خیلی سریع به همه امکانات سایت دسترسی داشته باشند.
در واقع یکی از کارهای اساسی شناسایی نیازهای کاربران مختلف در سایت شما است که بازید شما را بالا می برد.
انتخاب با شماست. به هر حال طراحی ریسپانسیو را دیگر نمیتوان کنار گذاشت!

امروزه سایت های جدیدی که ایجاد می شوند ابتدا بدنه و محتوای اصلی سایت را با همان طراحی دسکتاپ می سازند و بعد از تکمیل کار , به رسپانسیو بودن نیز فکر می کنند و سعی در ایجاد صفحات رسپانسیو می نمایند.

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK
  1. دمت گـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرم
    ممنون توجه تون.
    دوست عزیز اگه امکانش هست از نکات ابتدایی صرف نظر کنید و موضوع های مهم و استاندارد های اون صحبت کنبد ممنون

    • چشم. این پست جنبه معرفی برای علاقمندان داره اما در پست های بعدی به اصول طراحی و پیاده سازی صفحات رسپانسیو میپردازیم.

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟