صفحات رسپانسیو یا ورژن موبایل؟

اینترنت خیلی سریع تر از اونی که ما فکرشو میکنیم رشد میکنه , رشدی سریع که حتی نمیتونیم اون رو برای چند سال آینده پیش بینی کنیم.

توی سال های اخیر (از سال ۱۳۹۰ شمسی) شاهدی این بودیم که گوشی های تلفن همراه یا همون موبایل ها نیز پا به صحنه گذاشتند و باعث گسترش و رشد هرچه سریعتر برنامه های تحت وب شدند. سایت های آموزشی , نرم افزار های چت , سایت های شبکه اجتماعی , فروشگاه های آنلاین و …

امروزه خیلی سخت میشه گفت که یک سایت یا اپلیکیشین(application) تنها باید برای کامپیوتر ساخته بشه یا اینکه برای موبایل ها هم باید نرم افزار یا سایتی بخصوص ساخت. من در اینجا وارد مبحث طراحی نرم افزار نمیشم و موضوع رو با صفحات وب ادامه میدم. اصطلاحی که امروزه خیلی رایج شده رسپانسیو بودن یا واکنشگرا بودن صفحات وب است.

صفحه ی وبی که رسپانسیو هست با توجه به اندازه ی نمایشگرهای متفاوت ساختار و شکل و شمایل متفاوتی به خود میگیره اما در سمت سرور پردازشی یکسان برای ارسال داده ها  برای همه ی سایزهای صفحات نمایشگر انجام میشه و عمل واکنشگرا بودن با دستورات CSS انجام خواهد شد که فشاری روی سرور نخواهد گذاشت بلکه همه ی پردازش ها توسط سیستم کاربر یا کلاینت انجام میشه.

صفحات رسپانسیو چیز جدیدی نیست بلکه استفاده از تکنیک های وب برای سازگار کردن محتوا با نمایشگرهایی با سایز متفاوت است.

صفحات رسپانسیو در مقابل ورژن موبایل قرار میگیرند. ورژن موبایل به این صورت است که ما برای موبایل ها و گوشی های همراه کلا یک دامنه ی جدا در نظر میگیریم (یا از ساب دامین استفاده میکنیم) و افرادی که از موبایل استفاده میکنن رو به این دامنه میفرستیم و با توجه به نوع گوشی و اندازه ی صفحه ی نمایشگر کاربر , پردازش هایی رو سمت سرور انجام میدیم و داده هایی رو به طرف کاربر میفرستیم.

در هنگام استفاده از ورژن موبایل ما این قابلیت رو داریم که داده های کم حجم تر یا به اصطلاح سبک تر رو برای بازدید کننده ارسال کنیم تا کاربر مجبور نباشه که مدت زمان زیادی رو برای بارگزاری یا لود شدن صفحات منتظر بمونه. اما نقطه ضعف استفاده از ورژن موبایل در این است که پردازش سنگین و زیادی باید توسط سرور انجام شود و از طرف دیگر برنامه نویس مجبوره برای هر کدام از سیستم های موبایل و کامپیوتر برنامه نویسی های متفاوتی انجام بده.

حالا این سوال پیش میاد که صفحات رسپانسیو بهتره یا ورژن موبایل؟؟  من قضاوت رو به شما واگذار میکنم!

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟