شروعی تازه با Java , قدرتمند و انعطاف پذیر

سلام به همه دوستان گرامی و جاوا دوست 😀 , امروز قصد داریم برنامه نویسی به زبان جاوا (Java) رو شروع کنیم. شما برای کار کردن با جاوا قبل از هر چیزی نیاز به نصب یک IDE دارید , IDE مخفف integrad development enviroment به معنی محیط توسعه مجتمع است , خب یعنی چی؟ هنگامی که یک سری از ابزار ها و نرم افزارهای مختلف به صورت یک نرم افزار ارائه داده بشه بهش IDE میگن.

قبل از نصب کردن IDE نیاز به نصب JDK داریم. خب JDK اصلا چی هست و به چه دردی میخوره؟ JDK یا همان  Java Development Kit بسته ای است شامل کامپایلر جاوا , ابزار های اشکال زدایی و توسعه برنامه های تحت پلت فرم جاوا است.

JDK رو میتونید از اینجا دانلود و نصب کنید. نصب اون خیلی راحت و ساده انجام میشه و در اینجا نیازی نمی بینم که توضیح بدم اما اگه دوستان عزیز مشکلی در نصب JDK داشتن میتونن سوالاتشون رو در بخش نظرات مطرح کنند تا بهشون پاسخ بدم.

محیط های توسعه مجتمعی که میتونیم برای برنامه نویسی جاوا به کار بگیریم رو براتون به صورت زیر لیست کردم:

 1. Eclipse : از بهترین محیط های توسعه مجتمع یا IDE است که برای برنامه نویسی و توسعه نرم افزاری به زبان جاوا به کار گرفته می شود. این نرم افزار رو میتونید از اینجا دانلود کنید.
 2. Net Beans : رقیبی برای Eclipse محسوب میشود. دوستان علاقه مند میتوانند این نرم افزار را نیز امتحان کنند. این نرم افزار رو می تونید از اینجا دانلود کنید.
 3. jetbrain inelli j : یکی از محیط های برنامه نویسی برای جاوا محسوب می شود اما به معروفیت دو مورد قبلی نیست اما اگه بدونید چیه و چجوری باهاش باید کار کرد ممکنه در آینده بدردتون بخوره 😀

بعد از نصب JDK و IDE مورد نظرمون (در اینجا IDE مورد استفاده ما eclipse هست) میریم سراغ شروع برنامه نویسی به زبان شیرین جاوا : )

(برای واضح و بزرگ شدن تصاویر . روی اون ها کلیک کنید )

برای شروع نرم افزار eclipse را باز کنید و روی گزینه File کلیک کنید و به ترتیب new و  java project را انتخاب کنید تا پروژه ی جدیدی آغاز شود, به تصویر زیر دقت کنید :

j6

در مرحله ی یه اسم برای پروژه تون انتخاب کنید:

Screenshot from 2015-10-18 21:48:27

و گزینه finish رو بزنید , خب کار تموم شد و پروژه ی جاوا برای ما آغاز شد 😀

بعد از ایجاد کردن پروژه باید یه کلاس اضافه کنید تا توش شروع به کد زدن کنید , اساس جاوا روی شی گرایی و کلاس ها هست.

الان نگران مفهوم کلاس و شی گرایی نباشید در پست های آتی توضیحات کاملی راجع به شی گرایی و اصول کامل برنامه نویسی به زبان جاوا خواهیم داد.
برای ساختن کلاس.. روی پروژه ای ک ساختین راست کلیک کنید و  روی گزینه  new و بعد کلاس کلیک کنید طبق تصویر زیر:

Screenshot from 2015-10-18 21:48:53

در این مرحله هم یه اسم براش انتخاب کنید و تیک اولی که نوشته  (public static void main (string [] args رو بزنید ( این گزینه یعنی این کلاس , کلاس اصلی و main هست).

Screenshot from 2015-10-18 21:50:08

بعدش روی گزینه  finish کلیک کنید یه صفحه رو به روی شما باز خواهد شد که کد های اولیه توش نوشته شده , شما باید داخل این کدها , کد مورد نظرتون رو به صورت زیر بنویسید :

خب دوستان در مرحله بعد میخایم اولین برنامه خودمون رو بنویسیم (چاپ عبارت “hi java” به معنی سلام جاوا) , برای چاپ کردن یک عبارت از کد زیر استفاده میشه و در داخل پرانتز ها متن مورد نظرمونو مینویسیم همراه با علامت های دابل کوتیشن , به کد زیر دقت کنید:

Screenshot from 2015-10-18 21:49:38

بعد از نوشتن دستورات ,  با کلیک روی یه گزینه سبز رنگ (شبیه دکمه  play ) یا با فشردن کلیدهای میانبر Ctrl + f11 خروجی روی کنسول پایین eclipse به صورت زیر نمایش داده خواهد شد (به تصویر زیر دقت کنید) :

Screenshot from 2015-10-18 21:50:58

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و علاقمند به جاوا بشید. دوستان برنامه نویس جاوا افراد خاصی هستند 😀 کمتر کسی پیش میاد سراغ جاوا بره ولی کسی که جاوا بلد باشه مثل یک اچار فرانسه میمونه که به هر پیچی میخوره , برنامه های نوشته شده با جاوا قابلیت اجرا در هر محیطی را خواهد داشت .

دوستانی که سوال یا مشکلی در زمینه برنامه نویسی جاوا دارند اون رو می توانند از بخش نظرات مطرح کنند تا در اسرع وقت بهشون پاسخ بدم. موفق باشید.

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK
 1. محمد

  سلام
  تازه سایت شما رو دیدم واقعا جالبه
  هم محیط زیبایی داره و هم مطالب پر مغزی
  موفق باشید

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟