تکنیک استفاده از assert در PHP موقع دیباگ و توسعه

در هنگام برنامه نویسی با PHP خیلی مواقع ما از دستورات شرطی استفاده میکنیم (مثلا دستور if) , شما میتونید با استفاده از تابع assert حالت true بودن یک شرط رو بررسی کنید , این تابع اگه حالت شرطی بررسی شده برابر با true نباشد یک خطا رو به شما گزارش میده! شما میتونید از این تابع در هنگام توسعه ی برنامه های خودتون استفاده کنید , این تابع در مرحله ی توسعه و خطایابی برنامه هایی که با PHP میسازید میتونه خیلی مفید باشه.

این تابع از php ورژن ۴ به بعد موجود است و شما میتونید ازش استفاده کنید , این تابع دوتا مقدار رو قبول میکنه , مقدار اول شرط مورد نظر برای بررسی و مقدار دوم پیامی است که در صورت true نبودن شرط به برنامه نویس نشون داده میشه تا کد رو خطایابی کنه! اگه مقدار دوم رو وارد نکنید خود php یک پیام خطا رو در مواقعی که شرط true نباشه نمایش میده.

برای اینکه با نحوه ی استفاده از تابع assert اشنا بشید به مثال زیر دقت کنید:

در مثال بالا ما دوبار تابع assert رو استفاده کردیم , در مرحله اول مساوی بودن ۱ با خودش رو بررسی کردیم و چون true است تابع Assert هیچ واکنشی نشون نمیده , اما در مرحله دوم چون مساوی بودن ۱ با ۲ برقرار نیست مقدار False برگردانده میشود و تابع assert به ما اعلام میکند که در این قسمت از کد مقایسه مقدار true رو نداره!!! شما میتونید از تابع assert برای چک کردن قسمت های مختلف کدتون استفاده کنید 😀

بعد از اینکه برنامه ی شما کامل شد و خواستید اون رو روی سرور انتشار بدید نیازی نیست که دستورات assert رو برید از بین کدهای خودتون حذف کنید بلکه با استفاده از دستور assert_options میتونید اون رو از کار بندازید (خاموش کنید).

تابع assert_option دوتا مقدار ورودی میگیره , ورودی اول تنظیمات مورد نظر و ورودی دوم مقداری هست که میخواهیم برای تنظیمات قرار بدیم.

شما با استفاده از تنظیم کردن ASSERT_ACTIVE روی ۰ میتونید تابع assert رو خاموش کنید , به مثال زیر دقت کنید :

در مثال بالا چون با استفاده از assert_options تابع assert ویژگی ASSERT_ACTIVE رو برابر با ۰ قرار دادیم باعث میشه تابع assert در هنگام true نبودن مقدار ورودی هیچ واکنشی نشون نده.

شما میتونید یک تابع معرفی کنید تا در هنگام فعال شدن تابع assert (موقعی که مقدار ورودی true نیست) تابع مورد نظر شما اجرا بشه , به مثال زیر دقت کنید:

در مثال بالا ابتدا یک تابع تعریف کردیم و بعدش با استفاده از assert_options , تابع مورد نظر خودمون رو معرفی کردیم , در خط بعدی خطایی که تابع assert به صورت پیش فرض نمایش میده رو خاموش کردیم و بعدش یه شرط رو تست کردیم 😀

امیدوارم که از این اموزش لذت برده باشید. دوستانی که سوال یا مشکلی دارند میتونن از انتهای همین پست مطرح کنند تا پاسخ بدم. موفق و سربلند باشید.

 

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK
  1. farhadi

    سلام بسیار کاربردی و جالب بود !!! بازم از این آموزش ها بذارید !!! خدا قوت

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟