اشتباهاتی که نشون میده شما برنامه نویس مبتدی هستید!

همه ما حتی خودم وقتی برنامه نویسی رو تازه شروع میکنم در سال های اول اشتباهاتی رو دارم که بعد از مدتی بر اثر تجربه سعی میکنم اشتباهاتم رو کمتر کنم یا اینکه اشتباهی رو دوباره انجام ندم. اینجا میخوام یه تعداد از مشکلات و اشتباهاتی که ممکنه باهاش مواجهه بشید رو براتون شرح بدم:

گیج شدن بین اصطلاحاتی مثل : زبان ، فریم ورک ، پلتفرم و IDE
وقتی شما شروع به یادگیری برنامه نویسی میکنید، مخصوصا برنامه نویسی وب ، زیر بمبارانی از زبانهای مختلف ، فریم ورکها و IDE ها گیر می افتید و در ابتدا سخته که بدونید اینها چی هستن و به سرعت یک سری تصورات غلط به ذهنتون میاد.در مرحله اول بدونید که HTML و CSS یک زبان برنامه نویسی نیستن. HTML  یک زبان نشانه گذاریه و CSS زبانی برای استایل دهی. این دو زبان مهارت های زیادی برای یاد گرفتن دارن اما وقتی باهاشون کار میکنین در واقع در حال برنامه نویسی نیستید. یکی از زبانهای برنامه نویسی سمت کاربر برای وب زبان جاوا اسکریپته که در مبتدی ها در ابتدای کار جاوااسکریپت بهش جاوا میگن که اشتباهه.جاوا یک زبان برنامه نویسی برای همه پلتفرم هاست که کلا با جاوااسکریپت فرق داره.

راستی دوستانی که برنامه نویس وب هستن میتونن پیش نمایش قالب خودشون رو از اینجا بسازن و دیگه با فوتوشاپ سر و کله نزنن. 😀 یهویی وسط پست یادم اومد.

یکی دیگه از تصورات غلط اینه که هنگامی که دارید با HTML , CSS , Javascript کار میکنید فکر میکنید این همون IDE هست ، که در واقع IDE به نرم افزاری مثل Dreamweaver یا Visual Studio هست که کدهاتون رو میتونید توش ویرایش کنید و …

همچنین ممکنه فک کنید فریم ورک یه زبان برنامه نویسی مستقل هست مثلا فریم ورک لاراول laravel یه زبان برنامه نویسی نیست بلکه یه سری دستورات php هست که کار رو برای ما راحت تر میکنه و در قالب چند سری فایل در اختیار ما قرار داده میشه.

ترس و شک داشتن به خود
اولین اشتباه برنامه نویسان مبتدی این است که فکر میکنند به اندازی کافی خوب و باهوش نیستند که این تفکر اشتباه است. من باور دارم که هر کسی میتواند یک برنامه را از پایه فرا بگیرد. کدهای برنامه نویسی در ابتدا نامفهوم به نظر میرسند. این طبیعی است. اما شما کم کم بیت به بیت آن کدها را خواهید فهمید و دیگر هیچ ترسی وجود ندارد و زمانی که معنی آنها را بدانید میبینید که خیلی منطقی هستند. قطها عنصر طبیعی استعداد در برنامه نویسی و فکر کردن به صورت منطقی است. شما ارباب ترس هستید یا ترس ارباب شما؟ یا چیزی دیگر!. نصیحت من به تمام برنامه نویسان مبتدی بازی کردن بازی های برنامه نویسی کشیدن و رها کردن(Drag and Drop) اسکرچ Scratch است. راهی بسیار خوب برای درک مفاهیم برنامه نویسی مانند حلقه(loop), دستور شرطی if, متغیرها و آرایه ها. بدون تایپ کردن.  زیرا در این بازی ها تایپ کردن وجود ندارد.

کدنویسی کثیف و قاطی پاتی
یکی از راه های جداکردن برنامه نویسان با تجربه از تازه کارها قالب کثیف کد برنامه نویسان مبتدی است. مانند نداشتن تورفتگی(Indent) و یا استفاده خیلی زیاد از خطوط زیاد و فضای خالی. بیشتر زبان ها مانند جاوا اسکریپت محدودیت های زیادی را برای نحوه فرمت کد شما تحمیل نمیکنند. بهترین مفسرهای جاوا اسکریپت اهمیتی به فرمت کد شما نمیدهند. این اتفاق باعث میشود مبتدیان قالب کد خود را به صورت اتفاقی بنویسند. این اشتباه است. زیرا تورفتگی در کد یکی از راههای شناخت ساختار منطقی است. با استفاده از تب(Tab) و فضاهای خالی ما شروع و پایان دستورات, حلقه ها و تابع ها را مشخص میکنیم. و مطمئن میشویم همه چیز در جای خودش قرار دارد.
استفاده نادرست از حروف بزرگ و کوچک
بعضی از زبان ها به حروف بزرگ و کوچک حساس هستند اما هر زبانی که شما انتخاب کنید با حروف بزرگ و کوچک در انتخاب نام متغیرها و تابع ها سازگار است. برنامه نویسان مبتدی اغلب در تعریف متغیرها حروف اول را بزرگ مینویسند(var Score=5;), اما بعدها که میخواند از آن استفاده کنند آن را به صورت دیگری مینویسند(if $score > 5).
استفاده از نام های نادرست در متغیرها و تابع ها

یکی از اشتباهات برنامه نویسان مبتدی در ایران استفاده از نام فینگیلیش متغیرها است. برای مثال به جای گذاشتن اسم یک متغیر با نام place آن را با نام makan ثبت میکنند و این عادت بدی است. یکی دیگر از عادت های بد نوشتن نام های طولانی برای توابع و متغیر ها است.

نگذاشتن مستندات و توضیحات در خطوط برنامه نویسی
در برنامه نویسی حتی اگر شما کد را اختصاصی برای خودتون می نویسید باز هم باید برای آن از مستندات استفاده کنید. چون ممکن است در آینده ای نه چندان دور به آن کد احتیاج داشته باشید و آن موقع است که به جای اینکه در وقت خود صرفه جویی کرده باشید چون کد را از قبل نوشته بودید باید زمان بیشتری را نیز بگذارید تا دوباره آن را درک کنید.

ندانستن قدرت کامل زبان های برنامه نویسی و توابع درونی
متاسفانه این عادت در شرط ها دیده میشود که به علت ندانستن تعاریفی مانند % , ! , ? و غیره کدهای خیلی طولانی نوشته میشود.
گیج شدن بین زبان های برنامه نویسی, فریم ورک ها, پلتفرم ها و IDEها

زمانی که ما شروع به یادگیری برنامه نویسی میکنیم مخصوصا زبان ها برنامه نویسی بوسیله زبان های دیگر و فریم ورک ها و پلتفرم ها بمباران میشویم. در ابتدا بدانیم که HTML  و CSS زبان برنامه نویسی نیستند. HTML یک زبان نشانه گذاری متن و CSS یک زبان استایل دهی است. آنها به مهارت بالای احتیاج دارند اما به صورت تکنیکی زبان برنامه نویسی نیستند. از این دست اشتباهات در دنیای برنامه نویسی زیاد دیده میشود.

عدم استفاده از ابزارهای اشکال زدایی و باگ گیری
اگر شما از زبان هایی مانند Java و C# یا ۳ActionScript استفاده میکنید شما باید از ابزارهای اشکال زدایی استفاده کنید. این ابزارها واقعا به شما کمک خواهند کرد. اما اگر از زبان هایی مانند Javascript استفاده میکنید به شما حق میدهیم. چون ابزار اشکال زدایی برای این زبان وجود ندارد به غیر از alert و console.

نداشتن پشتیبان(BackUp) از کدها
جمله “من حدود x ساعت برنامه نویسی کردم” نباید در فرهنگ لغات یک برنامه نویس باشد. ابزهایی هستند که به شما در پشتیبان گیری از فایلهایتان کمک میکنند برای مثال بعضی از آنها فایلهای شما را درون پوشه DropBox شما میریزند.

فکر میکنید همه چیزو میدونید!
این اشتباهی هست که خیلی راحت مبتدی ها انجامش میدن. بعد از پافشاری زیاد بالاخره اولین برنامه تون رو مینویسید. شما شروع میکنید به آموزش چیزهایی که یادگرفتید و احساس میکنید که میتونید جهان رو فتح کنید. این یک حس خیلی خوبه و از اینکه تونستید به کامپیوتر بگید کاری رو بکنه که ازش خواستید لذت می برید. ولی زمانی که پوزخندی رو صورتتونه و دارید کدهاتون رو به بقیه آموزش میدید یاتون باشه از یادگرفتن غافل نشید. شاید بهتر باشه به کدهای قدیمی که نوشتید برگردید و عبرت بگیرید!

ببینید که چقدر از کدهایی که نوشتید رو صد در صد می فهمید و چقدرش رو کپی و پیست کردید. شاید الان وقتش رسیده که توابعی رو که از جایی برداشتید و در توضیحاتش نوشته شده ” دست نزنید” رو کمی دستکاری کنید. من الان ۳ ساله که برنامه نویسی میکنم و هنوز احساس میکنم بسیاری از راه هایی که در پیش گرفتم سطحی و بدون هیچ فکری بوده.

همچنین شما بعد از هر پروژه ای که انجام میدید باید مدتی رو برای کسب اطلاعات جدید و اپدیت کردن اطلاعات خودتون صرف کنید. کسایی هستن که مثل تراکتور کد مینویسن ولی بعد یک سال متوجه میشن دستوراتی که نوشتن دیگه مثل قبلا کاربردی نیستن یا اینکه دستورات منسوخ شدن و باید دستورات جایگزین رو یاد بگیرن. سعی کنید توی زمینه برنامه نویسی مقالات جدید رو بخونید تا بدونید که دنیا به چه سمتی پیش میره.

به اشتراک بگذارید:Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestShare on StumbleUponFlattr the authorShare on RedditBuffer this pageShare on TumblrPrint this pageShare on YummlyShare on VK
 1. سلام
  من میخوام بهتون تبریک بگم به خاطر همچین سایت فوق العاده ای!!
  بدون اغراق اینو میگم سایتتون فوق العادس و واقعا مطالبتون با بقیه سایتا تفاوت داره (مخصوصا مثال های کاربردی)
  من چیز های زیادی از سایت شما یاد گرفتم و واقعا خوش حالم همچین سایت فوق العاده ای وجود داره
  اما از یک جهت ناراحت شدم چطور این سایت فوق العاده مخاطب کمی نسبت به سایت هایی که مطالب تکراری میزارن و از سایت های دیگه کپی میکنن داره

  مطالب شما واقعا جذابه و تو سایت های دیگه نظیرش هم پیدا نمیشه و از این جهت بهتون تبریک میگم:)
  امیدوارم همیشه موفق باشید

  • مرسی , متاسفانه گذاشتن مطالب جدید برای جذف مخاطب کافی نیست! برای افزایش مخاطلب باید برنامه های هدفمندی داشت و قابلیت های سایت رو به مرور افزایش داد. ایشالله در اینده ای نه چندان دور این سایت نیز به همچین رده ای برسه. موفق باشید.

می‌خواهید دیدگاهتان را بیان کنید؟